10 tysięcy na pomoc Ukraińcom

Lokalnie

Środki pozyskało Stowarzyszenie Krewcy Ponidzianie, dzięki temu będą mogli jeszcze efektywniej pomagać uchodźcom z Ukrainy. Dotacja pochodzi z Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 -2030 PROO, którego operatorem jest Narodowy Instytut Wolności –Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

„Dzięki dofinansowaniu pozyskanemu w ramach projektu Razem dla Ukrainy, będziemy mogli doposażyć nasz magazyn pomocowy, zakupić najbardziej potrzebne produkty, jak również zapewnić dobre warunki działania dla wolontariuszy” – mówi Agnieszka Kucybała, wiceprezes Krewkich Ponidzian, autorka projektu.

Stowarzyszenie Krewcy Ponidzianie formalnie działa od 2016 roku; inspiracją do utworzenia grupy były dwa udane koncerty charytatywne dla chorych dzieci z terenu powiatu pińczowskiego. W 2018 roku Krewcy Ponidzianie przy wsparciu Chaty Boguckiej, zorganizowało kolejny koncert charytatywny dla małego mieszkańca Bogucic walczącego z nowotworem. Ponadto, z inicjatywy Krewkich, od niemal dekady, w Pińczowie odbywają się cykliczne akcje krwiodawstwa zasilające świętokrzyski bank krwi. Razem zebraliśmy już ponad 1000 l tego najcenniejszego daru. Krewcy mocno angażują się w imprezy lokalne, w finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i wydarzenia sportowe. Wrośli już tak mocno w środowisko, że dziś trudno wyobrazić sobie Ponidzie bez Krewkich. Gdy 24 lutego 2022 roku, Rosja dokonała aktu agresji na Ukrainę, Stowarzyszenie Krewcy Ponidzianie natychmiast podjęło decyzję o włączeniu się w działania pomocowe. Decyzję tę kilka dni później formalnie przypieczętował Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, a wkrótce potem, przy współpracy ze Stowarzyszeniem Gesty ReGesty utworzono Powiatowy Magazyn Pomocowy w Pińczowie. W hali udostępnionej przez OSP Pińczów i Szkołę Awans, zgromadzono wszystko to, co dobrzy ludzie przynieśli dla uchodźców. Ubrania, pościel, żywność, chemię, kosmetyki, zabawki, akcesoria dziecięce – wszystko to od dwóch miesięcy sukcesywnie wydawane jest obywatelom Ukrainy, którzy na Ponidziu znaleźli schronienie przed wojną. Jest ich coraz więcej. Tuż przed świętami Wielkiej Nocy do remiz OSP w Chruścicach i Zagości przybyły ponad dwudziestoosobowe grupy uchodźców. Wśród nich są kobiety, młodzież i dzieci. Wszyscy natychmiast dostali rzeczową pomoc z magazynu i w tym miejscu oba stowarzyszenia koordynujące magazyn serdecznie proszą mieszkańców Ponidzia o dalsze wsparcie dla uchodźców. Nadal można przynosić do magazynu produkty żywnościowe z długim terminem do spożycia, można przynosić także chemię i kosmetyki, nową bieliznę. Potrzebne są buty wiosenne i kapcie; te mogą być używane lecz w dobrym stanie.

„Nasi uchodźcy to bardzo skromni i pracowici ludzie. Do magazynu przychodzą głównie panie; biorą tylko to, co najbardziej potrzebne. Niektóre były tu tylko raz, na początku pobytu. Zaraz potem znalazły pracę, by „nie sprawiać kłopotu” jak mówią” – relacjonują Krewcy Ponidzianie.