Jublileusz Jędrzejowa [wideo]

Jędrzejów Wydarzenia

W najbliższą niedzielę rozpoczyna się cykl wydarzeń jubileuszowych z okazji 750. rocznicy nadania praw miejskich Jędrzejowowi.

Zaplanowano zarówno konferencje naukowe, jak i imprezy kulturalne, rozrywkowe i sportowe. W obchody jubileuszowe wpisują się także  uroczystości religijne w Archiopactwie Cystersów. W listopadzie tego roku planowane jest wydanie dwóch części monografii historycznej Jędrzejowa: „Jędrzejów w wiekach średnich” oraz „Jędrzejów w wieku XVI – XVIII”.

W niedzielę, 21 lutego o godz. 9:00 będzie odprawiona Msza Święta w intencji miasta – transmisja online z Kościoła Św. Trójcy.

O godz. 17:00 koncertem pod tytułem „Artyści z miastem, artyści miastu” oraz galą wręczenia statuetki „Jędrzejowianin roku 2020” rozpoczyna się cykl imprez jubileuszowych.

Koncert odbędzie się 21 lutego i będzie transmitowany on-line za pośrednictwem kanału Centrum Kultury w Jędrzejowie w serwisie Youtube pod adresem https://www.youtube.com/user/CentrumKulturyJow

Prezentowany program stanowi jedynie trzon obchodów Jubileuszu. W trakcie roku będzie on uzupełniany o kolejne wydarzenia, których forma i ilość będzie uzależniona między innymi od rozwoju sytuacji epidemiologicznej.

Zapraszamy do wspólnego uczczenia Jubileuszu.

Replika aktu nadania praw miejskich Jędrzejowowi z 1271 roku. Akt lokacyjny oparty na prawie magdeburskim dawał między innymi możliwość organizacji jarmarków i zjazdów. Regulował ponadto zasady zarządzania miastem, określał położenie, kształt i funkcje rynku. Fakt nadania praw miejskich świadczył o znaczącej pozycji Jędrzejowa w średniowiecznej Polsce. Miasto niewątpliwie zawdzięcza tę pozycję staraniom jędrzejowskich cystersów.

Prezentowaną replikę wykonaną przez Artura Smerkowskiego można zobaczyć w Miejsko Gminnej Bibliotece Publicznej w Jędrzejowie. Oryginał znajduje się w Archiwum Akt Dawnych w Warszawie.

Źródło: Fanpage Miasta Jędrzejów | busko.com.pl