Mgr Mors został wyróżniony Nagrodą Publiczności III edycji Rankingu Genialni Lokalni Globalni

Artyści Pińczów

Mariusz Brodowski, znany jako Mgr Mors został wyróżniony Nagrodą Publiczności III edycji Rankingu Genialni Lokalni Globalni imienia Danuty Szaflarskiej. Artysta z dziedziny street artu ma związki rodzinne z Pińczowem. Związany jest z naszym miastem też wieloma wspólnymi działaniami i projektami. Gratulujemy serdecznie otrzymania nagrody i przypominamy kilka ciekawostek.

Mariusz Brodowski to człowiek z głową pełną pomysłów, zapału do pracy i do tworzenia. Spod jego rąk wyszło mnóstwo niesamowitych prac, które ozdabiają przestrzenie miejskie i…uczą. Tworzy murale w różnych miastach na terenie całej Polski. Zaangażowany jest projekt poświęcony używaniu poprawnej polszczyzny, angażował się też w przedsięwzięcia związane z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obecnie Mgr Mors zajmuje się realizacją projektu „Serial na Węgierskiej”, który polega na tworzeniu przez niego różnorakich graffiti w jednym miejscu, właśnie przy ulicy Węgierskiej w Nowym Sączu. Każdy mural, który powstaje jest jednym z „odcinków” całego projektu. Jego obrazy zwracają uwagę na ważne społeczne sprawy i problemy, poruszają zagadnienia dbania o środowisko. Są niezwykle wymowne i przy pomocy symboli i słów z założenia mają „dawać do myślenia”. Więcej o projekcie można się dowiedzieć tutaj: Serial na Węgierskiej

Jeśli chodzi o związki artystyczne z Pińczowem – to właśnie on jest twórcą jednego z najbardziej rozpoznawalnych graffiti – mowa o pięciu sowach, które zdobią ścianę jednego z domu u zbiegu ulic Pałeki i Zacisze, a także muralu przedstawiającego jelenie przy ulicy Batalionów Chłopskich. Nasze miasto pełne jest jego prac i wspólnych działań, które nawiązywaliśmy wielokrotnie przed pandemią. 

Wszystko zaczęło się właśnie od namalowania wyżej wymienionych pięciu sów – symbolu Pińczowa, będących w całości inicjatywą Mgr Morsa. To był jego pierwszy poważny projekt w naszym mieście. Później zadziało się wiele. W Muzeum Regionalnym w Pińczowie zorganizowano wystawę jego prac – obrazów. Wśród niesamowitych dzieł, między portretami ojca artysty i naszej noblistki Wisławy Szymborskiej, honorowe miejsce zajęły sowy, symbole naszego miasta.

mgr mors pinczow poland 2013 5
Fot. MgrMors, PSCK, archiwum, „Echo Dnia”

Artysta zapraszamy był wielokrotnie także do projektów, które realizował wspólnie z Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury i przede wszystkim z pińczowską młodzieżą oraz dziećmi. Ciekawe warsztaty przeprowadził niegdyś dla naszej młodzieży w Parku Miejskim. Wydarzenie zrealizowało pińczowskie centrum kultury w ramach projektu „Pięć S(ł)ów, czyli pińczowskie spotkania z językiem ojczystym”. Do wspólnego tworzenia graffiti mógł przyłączyć się każdy. W akcji wzięli udział między innymi uczniowie ze Szkoły Podstawowej numer 2 w Pińczowie, Gimnazjum numer 2 oraz Zespołu Szkół Zawodowych. Zajęcia polegały na…nauce ortografii poprzez zabawę z tworzeniem farbą napisów złożonych z trudnych słów. Efektem współpracy jest też mural, znajdujący się na osiedlu Grodzisku (budynek przy siłowni pod chmurką).

Mariusz Brodowski, czyli Mgr Mors

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Wydział w Cieszynie, kierunek: Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, specjalizacja malarstwo. Na stronie internetowej Mgr Morsa czytamy: „Początki mojej twórczości to koniec lat 90-tych. Pierwsze lata było to stricte graffiti. Dziś jest to szersza forma tworzenia. W malarstwie staram się łączyć różne techniki oraz wykorzystuję dostępne multimedia. W okresie letnim działam w przestrzeni miejskiej pracując przy wielkoformatowych obrazach, natomiast zimą tworzę małe obrazy na płótnie w pracowni malarskiej”. W okresie letnim działa głównie w przestrzeni miejskiej pracując przy wielkoformatowych obrazach, natomiast zima tworzy mniejsze formaty wewnątrz budynków oraz obrazy na płótnie w pracowni malarskiej. W ciągu roku prowadzi warsztaty, szkolenia, spotkania.

Niesamowite realizacje artysty można zobaczyć tutaj: mgrmors.pl
/źródło: https://pinczow.com.pl/