Młodzieżowe Słowo Roku 2021: Znamy zwycięzcę

Wydarzenia

Słowo roku 2021

Znamy zwycięzcę plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2021. Ku zdziwieniu internautów nie jest to słowo NAURA, które uplasowało się na 2. miejscu. Trzecie miejsce na podium przypadło… TWOJEJ STAREJ

Internauci oddali łącznie 6243 głosów na słowo „śpiulkolot”. Jak wyjaśniła w rozmowie z PAP prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i członkini jury plebiscytu, zwycięski „śpiulkolot” to „żartobliwy wyraz oznaczający sen, czynność spania, samo udawanie się na spoczynek lub nawet łóżko czy inne przyjemne miejsce do spędzania czasu w „objęciach Morfeusza”. Badaczka podkreśliła, że budzi ono dobre skojarzenia i uśmiech na twarzy:

Jury wyróżniło też słowo „odciszyć” występujące w znaczeniu „włączyć mikrofon”, ponieważ stało się dość powszechne, a także bardzo użyteczne podczas zdalnego nauczania.

Prof. Wileczek w rozmowie z PAP zwróciła także uwagę na dużą produktywność wyrazów z przyrostkiem „–ara” bez nadawania słowom pochodnym odcienia negatywnego, jak chociażby „zodiakara” czy „jesieniara”.

Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jego celem jest wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. W ubiegłych latach w plebiscycie zwyciężyły takie słowa jak „sztos”, „XD”, „dzban” i „alternatywka


Zródło https://sjp.pwn.pl/mlodziezowe-slowo-roku/mlodziezowe-slowo-roku;202298.html