PIŃCZOWSKIE LAPIDARIUM- PAMIĘĆ I WARTOŚCI

Wydarzenia
Muzeum regionalne w Pińczowie zaprasza do zwiedzania (oczywiście online) nowej wystawy zatytułowanej:
PIŃCZOWSKIE LAPIDARIUM- PAMIĘĆ I WARTOŚCI
Na ekspozycję składają się zdjęcia najstarszych, najpiękniejszych pomników znajdujących się na pińczowskim cmentarzu.
Autorami zdjęć do wystawy są Wojciech Bałabański i Alicja Mazurek.
Dekoracje wykonała Elżbieta Wróbel.
Jednocześnie Muzeum chciałoby zaprosić do śledzenia nowego cyklu #pinczowskielapidarium (Facebook, Instagram, strona internetowa), w którym codziennie (do końca listopada) będzie prezentować i dokładnie opisywać wybrane rzeźby nagrobne pińczowskiego cmentarza.
Warto przypomnieć, że Lapidarium zabytkowej rzeźby nagrobnej znajduje się w jednej z części pińczowskiego cmentarza parafialnego. Na jego terenie można zobaczyć wiele XIX-wiecznych płyt nagrobnych oraz klasycystycznych pomników. Z inicjatywą utworzenia lapidarium rzeźby nagrobnej w Pińczowie wystąpiła pod koniec lat 70-tych Komisja Opieki nad Zabytkami Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego w Pińczowie.
Większość nagrobków udekorowana jest elementami wykonanymi z pińczowskiego kamienia. Obok pomników bardzo zniszczonych, zachowały się również takie, na których wyraźnie widać klepsydry, a nawet herby. W lapidarium nie brakuje także krzyży prawosławnych. Pochodzą one z mogił carskich urzędników i ich rodzin. Na uwagę zasługuje przede wszystkim najstarszy w województwie świętokrzyskim pomnik nagrobny z 1803 roku.