Świętokrzyscy terytorialsi podsumowali miniony rok.

Lokalnie

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej niemalże od momentu wykrycia pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce  zaangażowani są w działania ograniczające jego transmisję.

To był rok próby rzeczywistych zdolności WOT – najmłodszego rodzaju sił zbrojnych. Początek 2020 roku nie zwiastował tego co miało nadejść, choć informacje o tajemniczym wirusie w Azji brzmiały niepokojąco. Trwały kursy i szkolenia rotacyjne żołnierzy. Z początkiem marca po ujawnieniu pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce WOT zmienił model funkcjonowania ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Oznaczało to zawieszenie planowych szkoleń i skupienie całych sił formacji na wsparciu społeczności lokalnej i zwalczaniu pandemii. Początkowo działania te nosiły miano operacji „Odporna Wiosna”, jednak w związku ze zmianą charakteru podejmowanych przez żołnierzy działań, w czerwcu br. „Odporna Wiosna” przekształcona została w „Trwałą Odporność”. W wakacje stopniowo powrócono do szkoleń żołnierzy między innymi ze Strażą Pożarną. Dnia 16 sierpnia miała miejsce bardzo ważne wydarzenia w życiu brygady. Tego dnia Dowódca 10. ŚBOT otrzymał z rąk Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej Sztandar brygady. W lipcu miało miejsce pierwsze w 2020 roku powołanie ochotników. Pomimo pandemii oraz obostrzeń związanych z ograniczeniem transmisji COVID-19 udało nam się przeszkolić około 300 nowo powołanych ochotników w trakcie 8 szkoleń podstawowych tzw. „szesnastek”. Jesienna druga fala pandemii ponownie zintensyfikowała działania antykryzysowe terytorialsów. Były to : wspólne z Policją kontrole przestrzegania kwarantanny, pomoc w pracy administracyjnej stacji sanitarno-epidemiologicznych, przyszpitalne i mobilne  punkty pobierania wymazów, transporty środków ochrony, butli z tlenem oraz wiele innych zadań. Każdego dnia w działaniach było około 300 terytorialsów

Zespoły wymazowe 10. ŚBOT pobrały od początku pandemii niemal 30 tys. wymazów.

Odpowiadając na apel Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach żołnierze oddali do końca roku blisko 150 litrów krwi. Akcja trwa nadal.

Wszyscy mamy poczucie wielkiej odpowiedzialności . Zdajemy sobie sprawę, że nasze działania niosą ulgę i pomoc tym, co  jej najbardziej w tych czasach potrzebują. Począwszy od osób starszych, poprzez personel medyczny, na najbiedniejszych kończąc. Jesteśmy jednocześnie zdeterminowani do dalszego niesienia wsparcia społeczności lokalnej tak długo jak będzie trwała pandemia. – powiedział płk Grzegorz MOTAK dowódca 10 ŚBOT.

Przed żołnierzami jednak nowe wyzwania. Czekają ich ciężkie treningi i szkolenia oraz działania przeciwkryzysowe. Początek Nowego Roku to nadal służba na pierwszej linii walki z COVID-19 poprzez wsparcie służb medycznych oraz naszej społeczności woj. świętokrzyskiego. Rok 2021 to również nadzieja na normalność dzięki akcji szczepień, w którą żołnierze WOT również będą zaangażowani. Uporu i motywacji w realizacji zadań terytorialsom z pewnością nie zabraknie.

Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku 2017 r. W szeregach OT jest ponad 27 tys. żołnierzy. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

Zespół Prasowy Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej
im. mjr. cc. E.G. Kaszyńskiego ps. „Nurt”