Właśnie dziś obchodzimy 158 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Dlatego też Dariusz Greń Komendant Związku Strzeleckiego Niepodległość w Pińczowie zdradził nam, iż w lesie pod Grochowiskami odnaleziono nową mogiłę powstańców walczących w bitwie, mającą postać skromnego drewnianego krzyża. Pieczę nad leśną mogiłą przy wsparciu Nadleśnictwa Pińczowskiego i Muzeum Regionalnego w Pińczowie przejął Związek Strzelecki, który postanowił ją odrestaurować, by każdy mógł ją odwiedzić i uczcić pamięć poległych a spoczywa tam 25 do 50 osób, różne są przekazy. . Na tegoroczny Rajd na Grochowiska wyruszyły dwie pięcioosobowe grupy. Pierwsza uporządkowała teren mogiły, druga grupa zaś dekorowała krzyż biało-czerwonymi wstęgami. Obecnie każdy z nas może odwiedzić mogiłę, złożyć tam kwiaty, znicze.
Ponadto Muzeum może się poszczycić kilkoma zabytkami z Powstania Styczniowego i samej Bitwy pod Grochowiskami przedstawiającymi dużą wartość historyczną. Pierwszy z nich to pociski typu Minie, wynalezione w XIX wieku, w przeciwieństwie do kul ołowianych z tego okresu, były mniejsze, dawały większą celność, szybkość i donośność strzału. Kolejnym zabytkiem jest grot włóczni , piki znaleziony przez grzybiarzy a stanowiący obok kos podstawowe uzbrojenie powstańców, gdyż był tani i łatwy do wykucia przez kowala. Ostatni zabytkiem jest drewniany krucyfiks ze srebrną aplikacją związany z żałobą narodową trwającą w latach 1861-66, dotychczas takich znalezisk dokonywano w okolicach dworów.
Pamiętajmy, iż istnieje jeszcze jedna mogiła w samych Grochowiskach, gdzie 18 marca odbędą się uroczystości upamiętniające bitwę podczas Powstania Styczniowego.
tekst: Irmina Wołczyk
wideo: Piotr Młynek